Pozor na nebezpečná znaménka! Nádor pomohou odhalit kvalitní dermatoskopy

Důležitá je opatrnost při opalování a také pravidelná kontrola u dermatologa.

dermatoskopy

 

Dermatoskopy pomohou odhalit i melanom v počátečním stádiu. Zdroj: Bigstockphoto.com

Vzhled naší kůže z velké části ovlivňuje dědičnost nebo přirozené stárnutí. Lidé se proti těmto příznakům brání pomocí nejrůznějších krémů a jiných přípravků, zkouší zdravou stravu a pravidelný pitný režim, případně vyhledají pomoc plastického chirurga. Více než vrásky bychom však měli dbát na nebezpečí kožních nádorů – melanomů.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) a Národního onkologického registru byl zhoubný melanom v letech 2010-2014 sedmým nejčastějším nádorem v České republice. Naštěstí lidé si už začínají uvědomovat skrytou hrozbu tohoto tohoto onemocnění. Až 67 % kožních nádorů je diagnostikováno včas. Co tedy dělat, abyste se i vy vyhnuli tragickým následkům zhoubného melanomu?

Pravidelná kontrola dermatoskopy je základ

Pokud máte světlejší kůži, hodně znamének, nebo se už u někoho v rodině melanom vyskytl, měli byste pravidelně navštěvovat kožního lékaře – ideálně každých šest měsíců. Dnešní dermatoskopy umožní lékaři prohlédnout si vaše znaménka zblízka a případně určit, zda jsou někde karcinogenní změny.

Kolem oběda na sluníčko nechoďte

Důležitá je i prevence. Kůže si vše pamatuje. Stačí, pokud se jenom třikrát za život spálíte, a riziko melanomu se několikrát znásobí. Lidé by se tak měli vyhýbat přímému slunci mezi 11 a 15 hodinou.

Základem jsou i kvalitní opalovací krémy, které by se měly nanášet minimálně 20 minut před pobytem na sluníčku. Při koupání ve vodě třeba použít krémy voděodolné. Věnujte ale pozornost i výběru slunečních brýlí a kvalitního oblečení, které vás před sluníčkem bude chránit.

Malé děti do jednoho roku by se přímému slunci vůbec neměly vystavovat.

Věnujte čas svému vlastnímu tělu

Zajímavé je, že častěji se rakovina kůže vyskytuje u žen, ale více na ní umírají muži, protože nevěnují nebezpečným znaménkům takovou pozornost jako ženy. Člověk by se tak měl věnovat sebediagnostice a zpozornět v případě jakýchkoliv abnormalit.

Varovným signálem může být rychle rostoucí znaménko, znaménko nepravidelného tvaru a barvy, znaménko s hrbolatou strukturou. Vždy, když pojmete podezření, že není něco v pořádku, navštivte dermatologa.