Bylinky, které posilují imunitu

Rádi byste si dopřáli jarní detox, pročistili vaše tělo a zajistili si dostatek energie? Pak vsaďte na bylinky, které vám s tím vším pomohou. Poptávka po přírodních prostředcích pro posílení imunity roste především na jaře, kdy se lidé snaží dát dohromady po zimě, kdy konzumovali především těžká a hutná jídla. Zároveň by všichni chtěli mít dostatek energie a vyhnuli se jarní únavě anebo ji alespoň zmírnili. K dispozici pro řešení všech těchto požadavků je celá řada léčivých rostlin, které se těší velké oblibě. Poohlédnout se ale můžete i po méně známých druzích.

Úspěch tkví v synergii

Úspěch bylinek tkví obvykle v působení několika látek najednou. Současné působení několika složek či skupin složek se označuje jako synergie. A právě v synergickém efektu je klíč k úspěchu při použití bylinek k posílení imunity. Ať již jde o látky typu flavonoidů, glukanů anebo třeba polysacharidů. Samy o sobě nezmohou moc. Pokud je ale konzumujete společně, můžete se dočkat překvapujících výsledků. Různé látky totiž působí na různé složky imunitního systému a stimulují je. Některé složky obsažené v rostlinách se zaměřují na bílé krvinky, jiné na fagocyty. Další pak fungují jako antioxidanty a zajišťují tak prevenci proti vzniku volných radikálů urychlujících stárnutí.

Bylinky na imunitu

Mezi nejznámější bylinky používané k podpoře imunity patří především rakytník, echinacea, šišák bajkalský anebo vilkakora. Velice účinná je také míně známá černucha setá. Echinaceu si můžete vypěstovat i na vaší zahrádce. Známa je také pod názvem Třapatka nachová. Kromě toho, že se hodí jako účinná prevence v období chřipek a nachlazení, také krásně vypadá a v létě může osvěžit váš záhon. Z hlediska působení má třapatka vliv na lymfatickou soustavu a obecně otoky uzlin. Obsahuje ale i některé důležité složky, jako například polysacharidy, fenoly anebo mastné kyseliny, které dokážou podpořit váš imunitní systém.

Trocha exotiky v podobě vilkakory Pod označením vilkakora v našich končinách seženete kůru z liány rostoucí v amazonských pralesích. Má velmi širokospektrální působení především v oblasti imunity. Jejím pravidelným užíváním si rozhodně zaděláte na dobrou imunitu i vitalitu organismu. Ve vilkakoře je obsaženo široké spektrum účinných látek, mezi něž patří především alkaloidy. O těch panuje přesvědčení, že i jejich minimální množství dokáže velice efektivně nakopnout obranyschopnost tak, že se z těla rychleji dostanou toxické látky a imunitní systém zároveň zvýší efektivitu svého fungování.