Zdravý životní styl

Je tématem, kterému se v poslední době věnuje nemalá pozornost. Problémem však je, že se objevuje mnoho odlišných definic a nesčetné množství návodů. Všechny říkají: „Dej na mě a budeš zaručeně krásný, zdravý a fit. „ Jak tedy poznat tu správnou cestu? Jedině tím, že budete na paměti mít, že neexistuje pouze jediný správný návod.

Jak na zdravý životní styl

Poměrně složitěji, ale dá se ho dosáhnout. Stačí se držet více návodů. Důvod je velmi jednoduchý – potřeby a možnosti každého z nás jsou odlišné, a proto je třeba zejména s ohledem na fyzický i psychický stav, věk a zdraví člověka volit optimální způsob. Zdravý životní styl představuje kombinaci vyvážené stravy, která zahrnuje nejen dostatek vitaminů, kvalitních bílkovin, vlákniny a dalších důležitých složek výživy v optimálním poměru, ale hlavně jejich množství odpovídající zdravotnímu stavu, fyzické aktivitě a věku daného člověka.

Pokud to však myslíte se zdravým životním stylem opravdu vážně, nesmíte kromě stravy zapomínat ani sport. Tomu byste se měli věnovat každý den alespoň 30 minut nebo ob den alespoň jednu hodinu.

Jídelníček je základ

Při sestavování zdravého jídelníčku dbejte především na jeho kvalitu, pestrost a vyváženost. Jedině tak je totiž možné udržet si optimální zdravotní stav a mít i dostatek energie ke své práci a koníčkům. Strava Vám totiž musí především dodat energii, ale současně v ní nesmí být opomenuta žádná z důležitých složek potravy. Z toho také vyplývá jeden velmi důležitý fakt: zdravá strava se nikdy neslučuje s drastickými dietami. Takže pamatovat na to, že zdravý životní styl je o správné stravě a pohybu a ne o dietách.

Pilíře zdravého životního stylu

Jsou jimi relaxace, výživa, pohyb.

Relaxace

Vše je snadnější, když se budete tělesně cítit v pohodě. Organismus je silný a plný odhodlání všechno zvládnout. O své tělo se musíte starat a pečovat o něj stejně obětavě, jako pečujete o své blízké. Je nám fajn, když se cítíme tělesně silní, zdatní, vybavení vyrazit do

zdolávání překážek, nástrah a povinnosti všedního dne. Nejjednodušší formou relaxace je spánek a smích.

Výživa

Jinými slovy to znamená, že naše zdraví záleží na tom, jaký životní styl jste si zvolili. Nejvýznamnější roli zde má strava. Ukazuje se, že je velmi důležitý výběr potravin, které konzumujete.

Pohyb

Dopřejte si radost z pohybu. Každý den alespoň 30 minut rychlé chůze. Například můžete vystoupit z autobusu nebo tramvaje o zastávku dříve. 2x týdně aerobně cvičte. O víkendu plavte, jezděte na kole nebo jezděte na bruslích. Výsledkem bude vaše spokojenost z vlastního těla a lepší psychika. Tento pocit nás požene k dalším pohybovým aktivitám znovu a znovu.